Tytułowe schorzenie jest bolesne i nade dokuczliwe. Dotyka najczęściej kobiet, choć mężczyźni także mogą być narażeni na dolegliwość jaką jest zapalenie pęcherza moczowego. W dzisiejszym artykule postaramy się dokonać charakterystyki tejże choroby z uwzględnieniem jej przyczyn oraz objawów. Zapraszamy do lektury!
Czym tak naprawdę jest zapalenie pęcherza?
Zapalenie pęcherza moczowego jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości bakteryjnych dróg moczowych. Schorzenie to ma związek z błoną śluzową pęcherza moczowego i w znacznej części przypadków powodem są drobnoustroje, które bezpośrednio prowadzą do zapalenia. Pochodzą one najczęściej z cewki moczowej. W marginalnych sytuacjach powodem tytułowego schorzenia może być grupa bakterii rozwijających się w ramach współistniejącej dolegliwości. W takich sytuacjach wspomniane bakterie przedostają się do dróg moczowych wraz z limfą. Patogenem odpowiedzialnym za zapalenie pęcherza moczowego najczęściej jest pałeczka okrężnicy, choć odpowiedzialne za ten stan mogą być również inne bakterie jelitowe.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego
Do najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia pęcherza moczowego zaliczamy ból w dolnej części brzucha, poczucie tzw. parcia na mocz, a także pieczenie podczas oddawania moczu. Zgodnie z badaniami statystycznymi dolegliwość ta występuje najczęściej u kobiet aktywnych w przedziale wiekowym 25-50 lat. Te same badania szacują, iż od 30%-55% kobiet przynajmniej raz w życiu zmagało się z tytułowym zapalaniem. Schorzenie najczęściej wywołane jest przez zakażenia grzybiczne, które dotykają osoby ze zniżoną odpornością. Tego rodzaju zakażenia występują na skutek zabiegów takich jak cewnikowanie oraz im podobnych i związanych pośrednio, bądź bezpośrednio z drogami moczowymi. Zdarza się także, iż podobne objawy wystąpić mogą u osób długotrwale przyjmujących antybiotyki, bądź leki immunosupresyjne. Rzadziej zapalenie pęcherza moczowego może być wywołane za sprawą mikolazmów, wirusów oraz dwoinki rzeżączki. W takich sytuacjach do zakażenia dochodzi poprzez drogę płciową, a zatem przypadłość dotyka kobiet aktywnych seksualnie. Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że w grupie podwyższonego ryzyka znaleźć mogą się także osoby zmagające się z cukrzycą, kamicą nerkową, chorobami nerek, a także kobiety w stanie błogosławionym. Badania amerykańskich naukowców potwierdziły teorię z której wynika, że zapalenie pęcherza moczowego może dotyczyć także osób nadużywających środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.