Zdrowie

Syropy i ich przechowywanie

Różnego rodzaju syropy (Syropy w Apteka Różana) to bardzo popularna forma podawania leków. Ze względu na swoją ciekłą konsystencję, są o wiele łatwiejsze w przyjmowaniu od tabletek czy proszków. W każdej aptece znajdziemy bardzo szeroki wybór tego rodzaju substancji, od leków na kaszel po antybiotyki. Ze względu na to, że klienci bardzo często decydują się na zakup syropów, warto wiedzieć, czym dokładnie są te środki i jak należy je przechowywać.

Czym są syropy?

Syropy to roztwory substancji leczniczych, w których rozpuszczalnikiem jest najczęściej nasycony, wodny roztwór sacharozy. Zamiast wody mogą być niekiedy wykorzystane soki owocowe lub różnego typu wyciągi roślinne. Ze względu na wysoką zawartość sacharozy, syropy charakteryzuje wysoka lepkość i gęstość, oraz najczęściej słodki smak. Syropy mogą również zawierać konserwanty, takie jak często stosowany kwas benzoesowy lub jego sole.

Jeśli chodzi o rozpuszczone w syropach substancje, to mogą to być leki bardzo różnego rodzaju. Należą do nich między innymi związki łagodzące objawy chorób, na przykład kaszel (przykładem takiego leku jest prawoślaz, który powleka i chroni błonę śluzową gardła) oraz antybiotyki, takie jak amoksycylina. 

Szukasz rowera dla swojej pociechy? Sprawdź: Rowery dziecięce w sklepie Mistral

Przechowywanie syropów

Większość syropów sprzedawana jest w buteleczkach z przyciemnionego szkła. Nie jest to przypadek, syropy bowiem należy chronić przed światłem słonecznym, które może zniszczyć zawarte w w nich substancje lecznicze. Niektóre syropy wymagają również przechowywania w odpowiedniej temperaturze – informacje takie zawsze zawarte są w dołączanych do opakowań ulotkach. 

Na terenie apteki ważne jest, by syropy znajdowały się w bezpiecznym miejscu, najlepiej schowane za szybką, w zamykanych szafkach lub gablotkach. Podczas operowania przy ustawionych na półkach buteleczkach, należy zachować dużą ostrożność, by nie zrzucić i nie stłuc towaru. Buteleczki, w których sprzedawane są syropy, robi się zazwyczaj ze szkła, gdyż plastik mógłby rozpuszczać się w zawartości, co byłoby niekorzystne dla pacjenta przyjmującego ją.

Współpraca: Apteka Różana

Warto też przeczytać: