Mikroskopijne organizmy, których obecność na co dzień nie jest zauważalna. To, że znajdują się w domu można wykryć głównie poprzez nasilenie się objawów alergii w sezonie grzewczym. Roztocza kurzu domowego mierzą 0,3 milimetra i znajdują się w każdym, nawet najbardziej wysprzątanym domu.
Co lubią roztocza?
Doskonałe warunki do życia dla roztoczy występują w miejscach ciepłych i wilgotnych. Nic więc dziwnego, że szczególnie wzmożona ich aktywność przypada na okres letni. To właśnie wtedy roztocza rozmnażają się w szybkim tempie, a co za tym idzie – pozostawiają mnóstwo odchodów, które w okresie grzewczym powodują silniejsze reakcje alergiczne wynikające z mniejszej wentylacji pomieszczeń. Istotną informacja jest to, że w im wyższa temperatura, tym cykl życia roztoczy jest krótszy, a w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza może wynosić zaledwie 5 minut. Choć to zaskakujące, najwięcej tych małych organizmów znajduje się w łóżkach. Pościel i materac to siedlisko nawet miliona osobników roztoczy. Dlaczego? Dlatego, że żywią się naskórkiem człowieka, który łuszczy się podczas snu. Dodatkowo organizm poci się nadając tym samym miejscu odpowiednią dla roztoczy wilgotność.
Siedliska skupiające dużą ilość tych organizmów znajdują się również w kocach, dywanach, poduszkach, pluszakach i zasłonach.
Dlaczego roztocza są niebezpieczne?
Same w sobie te organizmy nie są niebezpieczne i nie powodują żadnych dolegliwości. To ich odchody mają znaczący wpływ na stan zdrowia człowieka, ponieważ przyczyniają się do powstawania alergii oraz nasilania jej objawów. Według statystyk aż 30% ludzi jest uczulona na odchody roztoczy kurzu domowego. Nagromadzenie się tego typu alergenów powoduje duszności, kichanie, podrażnienie spojówek i wiele innych charakterystycznych dla alergii objawów.
Jak pozbyć się roztoczy?
Niestety nie da się całkowicie wyeliminować tych małych organizmów z wnętrza domu, ale możliwe jest zmniejszenie ich ilości oraz usuwanie odchodów, które w głównym stopniu odpowiedzialne są za problemy ze zdrowiem.

Pierwszym i istotnym krokiem jest zadbanie o miejsce spania. Pościel powinna być prana minimum co tydzień. Ani wietrzenie jej, ani chłodzenie nie da takich rezultatów jak pranie. W sypialni nie powinny znajdować się zbędne bibeloty, które są tzw. zbieraczami kurzu, koce i dywany. Powierzchnie powinno czyścić się preparatami antystatycznymi, które zapobiegają nadmiernemu osadzaniu się kurzu i pyłów. W przypadku braku takiego płynu dobry rezultat przyniesie nawilżona ściereczka. Zmiatanie kurzu na sucho powoduje wzbijanie się w powietrze drobnoustrojów, roztoczy i pyłów.
Odkurzanie podłóg i dywanów powinno odbywać się przy pomocy odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA. Najwyższe klasy takiego filtra usuwają aż 99,9% zanieczyszczeń z powietrza.
Wysoką jakość powietrza wolną od roztoczy zapewni również regularne wietrzenie pomieszczeń oraz stosowanie oczyszczacza powietrza. Model KC-F32EUW marki Sharp to urządzenie, które oprócz oczyszczania powietrza, pełni również funkcje nawilżacza i jonizatora powietrza. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać czyste powietrze wolne od wirusów, drobnoustrojów, roztoczy i wolnych rodników.
Sprawdź także: Mięso – Albert Fresh
Sprzątanie wnętrza powinno zawsze odbywać się z otwartymi oknami lub włączonym oczyszczaczem powietrza. Alergicy uczuleni na roztocza mogą założyć również specjalne maski lub poprosić kogoś z rodziny o wykonanie czynności takich jak odkurzanie czy ścieranie kurzu, podczas których obecność roztoczy w powietrzu jest niezwykle duża.