Zdrowie

Ozon oraz jego negatywny wpływ na zdrowie

Ze wszystkich stron uświadczyć można alarmów związanych z negatywnym wpływem smogu na kondycję zdrowotną. W problem jakości powietrza anagażują się nie tylko lekarze, ale także politycy, a nawet celebryci. Wielkie aglomeracje miejskie zmagają się z tymże problemem od wielu lat, a miasta takie jak Kraków, Katowice, czy Warszawa uchodzą za jedne z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. W dłuższej perspektywie zła jakość powietrza przynosi nie tylko straty ekonomiczne, ale także zdrowotne. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczeń zawartych w powietrzu w skali roku umiera blisko 6mln osób. W opinii ekspertów największe zagrożenie dla naszego zdrowia stanowi pył zawieszony oraz ozon – na którym to skupimy się w dzisiejszym artykule. Zanim jednak postaramy się przybliżyć ów problem, należy podkreślić, że różne zanieczyszczenia mogą mieć wszelakie źródła, a ich skutki nie muszą być przewidziane – zwłaszcza te zdrowotne. Jedno, czego możemy być pewni to fakt, że kiepska jakość powietrza walnie przyczynia się do skrócenia średniej długości życia.

Zła jakość powietrza

Ozon stanowi szczególną i nade relatywną postać tlenu, która składa się z 3 atomów. W stratosferze (kluczowa, górna warstwa atmosfery) obecność ozonu niesie pozytywne dla nas skutki, bowiem ochrania nas przed groźnym – ultrafioletowym promieniowaniem słońca. W niższej warstwie atmosfery zwanej troposferą ozon jest poważnym niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia, ponieważ stanowi groźne zanieczyszczenie dla środowiska, a co za tym idzie – naszej kondycji. Ozon występujący pod postacią przyziemną jest konsekwencją złożonych reakcji chemicznych występujących pomiędzy gazami. Pośród tych najważniejszych wyróżniamy tlenki azotu, niemetanowe – lotne związki organiczne, metan oraz tlenek węgla.

Ozon i jego skutki

Znamy już ozon od pozytywnej i negatywnej strony. Teraz warto zastanowić się nad jego wpływem na naszą kondycję zdrowotną. Zapytaliśmy o to specjalistę – Piotra Kolorowczyka. Oto fragment jego wypowiedzi.

Ozon jest silnie toksyczny i agresywny. O jego negatywnym wpływie na środowisko, a w konsekwencji nasze zdrowie świadczy fakt, że ozon ogranicza zdolność roślin do przeprowadzania fotosyntezy oraz utrudnia przyswajanie dwutlenku węgla przez co rośliny rozmażają się wolniej. I ten fakt ma o tyle znaczenie, że wolniej rosną m.in. lasy. To także wpływa negatywnie na nasze samopoczucie…”

Jeśli chodzi o skutki stricte zdrowotne, to ozon powoduje zapalenie płuc oraz oskrzeli. Po ekspozycji na ozon nasze ciała starają się uniemożliwić mu przetransportowanie się do płuc, a proces ten minimalizuje ilość wdychanego tlenu. Redukcja wdychanego tlenu oznacza cięższą pracę serca, a zatem osoby cierpiące na choroby układu krążenia i oddechowego takie jak np. astma narażone na szkodliwe działanie ozonu mogą nie tylko źle się czuć, ale nawet umrzeć.

Warto też przeczytać: